Wtorkowy zachód słońca zafundował nam piękne zjawisko. Wszyscy, którzy we wtorek wieczorem spoglądali w zachodnie niebo, mogli zauważyć bardzo widoczne obłoki srebrzyste.
Czym są obłoki srebrzyste? Według definicji:
Są to polarne chmury mezosferyczne, są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi. Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.
Wyróżniają się na tle reszty nieba i chmur przede wszystkim swoją wyrazistością i jasnością, ponieważ w momencie, gdy na inne chmury nie padają już promienie słoneczne, to obłoki srebrzyste z racji swojego wysokiego położenia są bardzo dobrze oświetlone i pięknie odbijają blask słońca.
Zdjęcia poniżej nadesłane zostały przez czytelników grupy WLOPIK.