To już kolejny rok, w którym otrzymujemy od czytelników prośby o zajęcie się sprawą fetoru, który jest spowodowany hodowlą zwierząt bądź wywożeniem obornika i gnojowicy na pobliskie pola.

Zgłoszenia dotyczą głownie mieszkańców Berlinka czy ul. Grotnickiej, ale dostajemy sygnały praktycznie z każdej strony Włoszakowic.

Smród zalewa osiedle Berlinek. Są momenty, gdy tak śmierdzi, że nie da się wytrzymać na dworze. Masakra. apeluje jeden z mieszkańców Berlinka.

Regularnie pojawia się nieświeże powietrze, rozumiem że wioska i rolnicy, ale jeżeli trwa to 2 tygodnie to coś jest nie tak. Dlaczego mimo obowiązku zaorania tego w ciągu 24 godzin nie robią tego i fundują całej można powiedzieć gminie dodatkowe wrażenia w postaci zapachów?. - zastanawia się mieszkaniec ul. Grotnickiej.

Kończą się żniwa i praktycznie kończy się możliwość spędzenia czasu na podwórku. Zaczyna się gehenna śmierdzącego powietrza. Dzieci nie chcą wychodzić na dwór. Nie da się zaprosić znajomych na grilla. Nie da się nawet wywietrzyć domu. Fetor jest ogromny. - to z kolei wiadomość nadesłana od mieszkańca okolic ul. Wolsztyńskiej. 

Z podobnym problemem spotkał się chyba każdy mieszkaniec wsi w Polsce. Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła wystosować kilka dni temu apel do mieszkańców wsi, aby nie przeszkadzali rolnikom w ich pracy. Według obowiązującego prawa od początku marca do końca października rolnicy mogą stosować gnojowicę czy obornik (nawozy naturalne). 

Treść apelu Wielkopolskiej Izby Rolniczej:

Apel do osób mieszkających na wsi

Drodzy mieszkańcy wsi – nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy!

Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, ok. dwóch - trzech tygodni. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych, z uwagi na możliwości wystąpienia opadów deszczu czy gradu, który zniszczyłby całoroczną pracę rolników.

Praca rolnika jest pracą specyficzną, zależącą w 100% od aury! Z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za twoim płotem, będą bułki i chleb, które zjadasz na śniadanie!

Przeniosłeś się z miasta na wieś – zaakceptuj jej specyfikę. To Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru! Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to, co zjadasz każdego dnia.

Zbliża się okres jesiennych prac polowych – będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni – obornik, to naturalny nawóz wzbogacający glebę – jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu Policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy.

 

Zamiast donosić – zapytaj, czy trzeba pomóc!

Mieszkasz na terenie wiejskim – zintegruj się
i zrozum specyfikę pracy Twoich sąsiadów rolników!

Wtedy będzie się wszystkim łatwiej i zgodniej żyło!