W okresie zimowym, przy ujemnych temperaturach zewnętrznych większość ludzi, aby czuć prawidłowy komfort cieplny intensywniej dogrzewa swoje domostwa. To z kolei przekłada się na zwiększone ilości interwencji Państwowej Straży Pożarnej, które związane są z pożarami sadzy w przewodach kominowych.

Nie inaczej jest w przypadku naszego terenu działania. Od początku stycznia odnotowaliśmy 10 interwencji, wywołanych zapaleniem się sadzy. Bardzo często w tego typu przypadkach, pożar rozprzestrzenia się na drewniane konstrukcje dachu lub stropu, powodując tym samym duże straty materialne.

W związku z powyższym pragniemy przypomnieć wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, aby dbać o drożność swoich przewodów kominowych i zapewniać właściwą jakość materiałów, które wykorzystywane są jako paliwo pieców c.o.

Należy nadmienić, że zgodnie z Art. 62 Prawa budowlanego, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrole w tym zakresie przeprowadzają osoby posiadające stosowne uprawnienia, np. Mistrzowie Kominiarscy.

Pamiętajmy, że usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych powinno się odbywać w ściśle określonych czasookresach, tj.:

  1. od palenisk opalanych paliwem stałym- co najmniej raz na 3 miesiące,
  2. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym- co najmniej raz na 6 miesięcy.

Ponadto w myśl zapisów Art. 82 Kodeksu wykroczeń, brak dopełnia obowiązków polegających na usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Jeszcze raz pragniemy zwrócić się z apelem, aby zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo i dach nad głową. Bądźmy rozważni.

Opracowanie: mł. kpt. Szymon Kurpisz, 

gov.pl/web/kmpsp-leszno