Promocja książki oraz widowisko patriotyczne - tak Bukówiec Górny uczcił miejscowych patriotów oraz setną rocznicę odzyskania niepodległości. 

Nikt nie wątpi w to, że nasza gmina znajduje się na bardzo ciekawym terenie pod względem historycznym. Przez tereny pojezierza leszczyńskiego na przestrzeni dziejów przechodziły różne losy historii. Po okresie I Wojny Światowej, kiedy to Wielkopolanie ruszyli do walki, miejscowa ludność - w tym osoby z Bukówca Górnego, chwycili za broń, ponieważ chcieli, "By Bukwitz był znowu Bukówcem". 

Taki tytuł nosi całkiem nowa książka, która napisana została przez mieszkanki Bukówca Górnego – Barbarę Dragan (redaktor wydania) i Zofię Dragan (współpraca).
Dzieło liczy prawie dwieście stron. Jest swego rodzaju hołdem dla prawdziwych, lokalnych patriotów, którzy w trudnych czasach, kiedy to Polska po 123 latach zaborów odzyskiwała niepodległość, potrafili stawić czoła wrogowi z bronią w ręku. Opiewa w mnóstwo historii, opracowań, wspomnień i przyśpiewek. 
Wypełnia opisami brakujące karty z tamtego okresu historii. 


Mieszańcy wsi oraz zaproszeni goście 16 listopada czynnie uczestniczyli w promocji książki oraz podziwiali widowisko patriotyczne "Znowu niepodległa". 
Nie zabrakło osób, które odtwarzały postacie historyczne znane z przejazdu kawalerii w Narodowe Święto Niepodległośc, ponad to przybyli: sekretarz gminy Monika Klemenska, prezes Zarządu firmy Werner Kenkel Halina Florek, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice Ryszard Łopusiewicz, dyrektor SP Bukówiec Górny Daniel Piasecki oraz nowo wybrani radni gminy Izabela Gbór i Mariusz Szady.

Podczas widowiska zobaczyliśmy występy Szkolnego Zespołu Regionalnego, Kapeli Dudziarskiej „Manugi” i Chóru Szkolnego. 
Wszyscy, którzy zebrali się na sali, mogli przenieść się w przeszłość, dzięki specjalnej charakteryzacji oraz mnogości przyśpiewek z tamtego okresu. 
Każdy występ był zwieńczony dużymi brawami, ponieważ każda grupa stanęła na wysokości zadania, aby godnie uczcić setną rocznicę  odzyskania niepodległości.

Głównym organizatorem promocji było Stowarzyszenie Bukówczan MANU, któremu wsparcia udzielili Fundacja Pro-Idea i Szkoła Podstawowa im. Ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach Programu Operacyjnego „Niepodległa”.