Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów to jeden z ważniejszych celów leszczyńskiej Policji. Dlatego też policjanci w trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza, że nie chroni ich karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa, czy poduszka powietrzna. W starciu z rozpędzonym pojazdem są całkowicie bezbronni. Podczas zderzenia narażeni są na odniesienie dotkliwych obrażeń ciała, zagrażających nawet utracie życia.

Czy można przewozić inną osobę na rowerze?

- dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Można także dziecko przewozić w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy,

- przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat

Kto może poruszać się po drodze dla rowerów?

Droga dla rowerów przeznaczona jest – jak sama nazwa mówi - dla kierujących rowerami. Jedynym pojazdem jaki może się po niej poruszać jest rower. Dlatego w myśl prawa nie mogą poruszać się po niej piesi, wrotkarze, rolkarze oraz użytkownicy hulajnóg i deskorolek. Póki co wymienione pojazdy nie funkcjonują w prawie o ruchu drogowym. Takie osoby traktowane są jak piesi i winni korzystać z chodnika.

W jaki sposób i gdzie może poruszać się na dziecko na rowerze?

Dziecko do 10 roku życia na rowerze porusza się w towarzystwie osoby dorosłej po chodniku. Od 10 do 18 roku życia rowerzysta korzysta z dróg publicznych (w tym dróg dla rowerów), dodatkowo wyposażony w kartę rowerową, którą wydają dyrektorzy szkół. Dorośli mogą poruszać się na rowerze bez uprawnień, jednak powinni posiadać przy sobie dowód osobisty lub – jeśli posiadają – prawo jazdy.

Kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku?

W myśl przepisów prawa rowerzysta winien korzystać z drogi dla rowerów, kiedy jej nie ma powinien poruszać się po drodze publicznej.

Tylko i wyłącznie w trzech przypadkach rowerzysta może poruszać się po chodniku:

1. Gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej dwa metry, a na przyległej drodze samochody mogą jeździć z prędkością większą niż 50km/h

2. W sytuacji pogorszonych warunków atmosferycznych, przy gęstej mgle, silnym wietrze, opadach deszczu lub śniegu znacznie ograniczających widoczność

3. Kiedy dorosły rowerzysta ma pod opieką dziecko jadące na rowerze w wieku do 10 lat.


Czy można przejeżdżać na rowerze przez przejście dla pieszych?

Przejeżdżanie po przejściu dla pieszych na rowerze jest zabronione. Rowerzysta zobowiązany jest zsiąść z roweru i przeprowadzić pojazd na drugą stronę jezdni. Jazda wzdłuż po chodniku oraz po przejściu dla pieszych jest wykroczeniem zagrożonym mandatem 100 zł.

Co w sytuacji, kiedy bezprawnie poruszamy się po drodze dla rowerów?

Poruszanie się po drodze dla rowerów, innym pojazdem niż rower jest zabronione, za co grozi mandat w wysokości 100zł. Jednak w sytuacji, kiedy na tej drodze dojdzie do zderzenia rowerzysty np. z rolkarzem takie zdarzenie traktowane jest jako kolizja lub wypadek i osoba na rolkach, będąca ewentualnie sprawcą zderzenia mogłaby usłyszeć zarzuty nieuprawnionego poruszania się na drodze rowerowej lub spowodowania wypadku.

Jak należy zachować się na skrzyżowaniu m.in. z drogą dla rowerów?

Należy pamiętać, że samochód zbliżający się do skrzyżowania z drogą dla rowerów ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu kierującemu rowerem. Podobnie jest w czasie skrętu kierowcy samochodu w prawo przez ścieżkę rowerową. Obie strony powinny zachować ostrożność szczególnie w przypadku natężonego ruchu ulicznego. Niebezpiecznym manewrem jest dla rowerzystów skręt w lewo. Dojeżdżając do skrzyżowania należy odpowiednio wcześniej zasygnalizować chęć zmiany kierunku jazdy. Także skręcający w lewo kierowca samochodu powinien zwrócić uwagę, czy nie mija rowerzysty. Zbyt mocne odbicie samochodu w prawo może spowodować, że kierowca jednośladu nie będzie miał gdzie zjechać, próbując uniknąć kolizji.

Rowerzyście nie wolno w szczególności!

- jechać bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,

- rozmawiać przez telefon jeśli wymaga to trzymania słuchawki w ręce,

- czepiać się pojazdów,

- jechać wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

- omijać pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

- na przejeździe kolejowym objeżdżać opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżać na przejazd jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,

- kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie

 

Warto znać przepisy

Wiele z nich nie różni się od tych, które np. obowiązują kierujących samochodami. Ale niektóre są przeznaczone tylko dla rowerzystów i to nie po to by utrudniać im korzystanie z rowerów, ale po to by ułatwiać.

Na przykład kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony. Czemu służy ten przepis? Dzięki niemu rowerzysta może wyprzedzać samochody w korku ulicznym z ich prawej strony, jeżeli ma do tego odpowiednią ilość miejsca. Wykonując ten manewr musi zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu.

            Przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, troska o dobrą widoczność (stosowanie elementów odblaskowych nie tylko po zmierzchu i poza terenem zabudowanym), ostrożność oraz ograniczone zaufanie do kierowców i pieszych – to najważniejsze elementy, które sprawią, że jazda rowerem będzie bezpieczna.

źródło: KMP Leszno