Już jutro (25.05.2019) o godzinie 10:00 rusza największa tego typu akcja w Polsce - przyjdź, pomóż pięknej okolicy, a przy tym świetnie się baw! 

Minął tydzień od premiery dokumenty "Dycha" (KLIKNIJ, ABY OBEJRZEĆ) , który opowiada o kulisach największego tego typu wydarzeniu w Polsce - mowa tu o akcji Czyścimy Jezioro Dominickie.

W materiale o wywiad poprosiliśmy sołtysa Dominic - Mateusza Krystiansa, który zwrócił uwagę na fakt, że turyści nie utylizują śmieci w sposób prawidłowy, do tego twierdzą, iż zabierają je z sobą do wielkich miast, a prawda jest inna. Jego słowa zyskały NIESTETY potwierdzenie w rzeczywistości. Na ulicy Leszczyńskiej we Włoszakowicach w godzinach wieczornych ktoś wyrzucił za okno śmieci. 



Dlaczego organizowana jest ta akcja? Właśnie po to, aby od najmłodszych lat edukować dzieci i pokazywać dobre wzorce, żeby takie sytuacje nie miały miejsca. 

Jest to prawdopodobnie największa w Polsce tego typu akcja sprzątania - idea, która powstała całkowicie oddolnie, nie jest inspirowana przez samorządy, szkoły czy organizacje ekologiczne, a tworzona przez zwyczajnych miłośników tego urokliwego miejsca jakim jest Boszkowo.

Akcja, która co roku skupia ponad 500 dobrowolnych uczestników, którzy poświęcają swój wolny czas, by chronić środowisko naturalne swojego ukochanego regionu. 
Co ciekawe lokalni mieszkańcy stanowią mniejszy procent uczestników, gdyż na CJD przyjeżdżają uczestnicy z różnych rejonów polski. Co roku nurkowie od wschodu do zachodu, z północy i południa naszego kraju przyjeżdżają do Boszkowa, by ratować nasze jeziora. Brać nurkową tworzą strażacy, archeolodzy podwodni, członkowie klubów nurkowych i prywatne osoby. 

Początkowo teren akcji obejmował tylko największe jezioro Pojezierza Leszczyńskiego – Jezioro Dominickie – rosnąca z roku na rok grupa wolontariuszy i osób wspierających spowodowała, że akcja wyszła daleko poza teren tego jeziora. Obecnie sprzątane są inne pobliskie jeziora, kanały, łąki i bagniska. Idea wkroczyła na znaczne obszary leśne, zarówno trakty, uroczyska jak i mniej dostępne zagajniki. Śmieci sprzątane są na lądzie, pod wodą, oraz na wodzie. Uczestnicy działają tam, gdzie żadne służby nigdy nie dotrą. 
 
 
Organizatorzy zdają sobie sprawę, że mimo corocznego powiększania zakresu i sposobu działań, mimo wielkiej determinacji i poświęceniom uczestników nie można całkowicie zlikwidować problemu śmieci. Dlatego organizatorzy stawiają na najmłodszych i ich edukację w temacie ochrony przyrody. Tylko dobry przykład i krzewienie pozytywnych postaw może w przyszłości zaradzić zalewowi obojętności i bezmyślności.

Cieszy fakt, że na akcje przybywają całe rodziny a dzieci z roku na rok jest coraz więcej.
Każdy uczestnik akcji zanim ruszy w teren ze swoim przewodnikiem w wyznaczone sektory, otrzymuje okolicznościową koszulkę oraz wszystkie wymagane do pracy akcesoria. Ale akcja CJD to nie tylko ciężka praca, gdy uczestnicy wracają już do bazy akcji, czeka tam na nich w podzięce kulinarna uczta, koncerty i zabawy dla dzieci a wszystko to wieńczy pamiątkowe zdjęcie na tle jeziora.

Do tej pory w akcji CJD uczestniczyło 4000 osób w tym blisko 600 nurków. Zebraliśmy wspólnie już ponad 22 tony śmieci o łącznej objętości przekraczającej 163m3. To ogromne wyzwanie logistyczne, które nie odbyło by się bez wsparcia ludzi dobrej woli.