W Wielkopolsce doszło do wielu gwałtownych zjawisk atmosferycznych - jedno z nich miało miejsce w sąsiedniej gminie Przemęt!
Wieczorem w Wielkopolsce po upalnej sobocie doszło do wielu nagłych zjawisk atmosferycznych. Miejscami wystąpiły ostre burze z gradem.
Do rzadkiej sytuacji doszło w sąsiedniej gminie Przemęt, gdzie w miejscowości Bucz wytworzył się lej kondensacyjny.
Tym razem okazał się niegroźny. Mamy nadzieję, że takich sytuacji będzie mało, ponieważ w większości przynoszą duże straty materialne.
W najbliższych dniach upały opuszczą nasze tereny, lecz wysokie temperatury będą utrzymywać się w dalszym ciągu.
Uważajcie na siebie i gdy widzicie zbliżające się ciemne chmury, zachowujcie dużą ostrożność!
Czym jest lej kondensacyjny?
to: " kolumna lub lej, wyrastający z podstawy chmury. Zjawisko to wskazuje na istnienie mniej lub bardziej silnego wiru. Jest to widoczna część tornada, o charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz tornada. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz tornada ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka tornada. Przy założeniu, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka tornada osiąga punkt rosy na niższej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrza doprowadza do kondensacji i powstania widocznej chmury. Ponieważ ciśnienie jest najniższe w osi tornada, im dalej od tej linii, tym wyżej znajduje się punkt rosy wznoszącego powietrza – stąd bierze się charakterystyczny kształt leja. Jest początkiem tornada powstającego z superkomórki."
zdjęcie: Aron Piasecki