Pierwsze dni stycznia ponad sto lat temu były znaczące dla losów naszego regionu. Wielkopolska musiała chwycić za broń, aby dołączyć do odradzającej się Polski. W Bukówcu Górnym uczczono to widowiskiem patriotycznym, mszą świętą oraz złożeniem kwiatów na grobach powstańców. 



Niepodległość na terenach naszego kraju nie została odzyskana wszędzie w jednym terminie - 11 listopada. O ile na wschodnich terenach Polski ludzie mogli wiwatować, bez przeszkód czytać polskie książki, kontynuować miejscowe zwyczaje i tradycję, tak zachód, a zwłaszcza Wielkopolska, aby dołączyć do tej radości musiała chwycić za broń. 

Znaczące dla naszego regionu były pierwsze, zimowe dni stycznia, kiedy to miejscowi ochotnicy łączyli się w grupy, tworząc oddziały - mające na celu odparcie oddziałów niemieckich z pobliskich terenów. 

W dniu 6 stycznia miejscowa ludność została pobudzona i rozochocona działalnością powstańców z Przemętu, których wieść sięgała daleko, że na nowo ich tereny wchodzą w skład Polski. Bardzo dokładnie opis przebiegu powstania został opisany na stronie: KLIKNIJ W LINK.

O godzinie 15.00 widownię sali wiejskiej w Bukówcu Górnym wypełnił tłum ludzi, którzy przyszli na widowisko patriotycznie, przygotowane przez uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej w Bukówcu Górnym. Zaraz po widowisku z koncertem kolęd wystąpili soliści Studia Piosenki Szymona Gądy. Każdy występ nagrodzony był gromkimi brawami. 

Świętowanie rozpoczęło się dużo wcześniej. O godzinie 8.00 w miejscowym kościele odbyła się Msza Święta, w której uczestniczyły poczty sztandarowe - modlono się w intencji zmarłych powstańców. Złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi oraz na grobach powstańców.