Punktualnie o godzinie 17:00 na terenie całej Polski zawyły syreny alarmowe - podobnie było na terenie gminy Włoszakowice. 

Powstanie Warszawskie, jak czytamy w internecie było: "wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek."
W wyniku powstania łącznie zginęło kilkaset tysięcy osób - żołnierz oraz cywilów. Duża część trafiła do niemieckiej niewoli. 

Aby upamiętnić jeden z największych wolnościowych zrywów Polski o godzinie "W", czyli 17:00 w całej Polsce zawyły syreny, a ruch w wielu miejscach zatrzymał się na minutę. 
Podobnie było i w naszej gminie. Uwieczniliśmy na video oddany hołd powstańcom we Włoszakowicach.  W telewizji na wielu kanałach wyemitowane zostaną specjalne programy mające w tle historię powstania.