Historia gminy Włoszakowice jest bardzo bogata oraz obfita w ciekawe postacie, które na przestrzeni lat przemieszczały się przez jej rysopisy.

Postaci Karola Kurpińskiego nie trzeba raczej przedstawiać, każdy z nas mieszkający w gminie od młodych lat ma przyjemność i okazję słyszeć często o wybitnym muzyku, którym był. Urodził się we Włoszakowicach, gdzie również został ochrzczony. Jego ojciec był organistą, więc to on był jego pierwszym nauczycielem. 
W wieku 12 lat wyjechał do Sarnowy koło Rawicza, gdzie jego wuj, ks. Karol Wański, był proboszczem. Był tam organistą w miejscowym kościele. 

Od 1810 roku mieszkał w Warszawie, gdzie początkowo był drugim dyrygentem orkiestry Teatru Narodowego, aby ostatecznie zostać dyrektorem Opery Teatru Narodowego. Za jego kadencji wybudowany został słynny gmach Teatru Wielkiego projektu Antonia Corazziego. Skomponował wiele utworów, dodatkowo stworzył pierwsze pismo muzyczne w Polsce. Po dziś dzień głośno o nim w całej Polsce. 

Nie bez powodu dostaliśmy od jednego z czytelników zdjęcie, które przedstawia jedno z pytań konkursowych Wielkiego Testu o Moniuszce, w którym jednym z wariantów jest imię i nazwisko naszego kompozytora. Czytelnik w mailu wyraził dużą dumę z tego faktu, że dzięki tej osobie Włoszakowice mogę sławić się na cały kraj. Pamiętajmy o Karolu i sławmy jego nazwisko przez kolejne wieki.