Od pewnego czasu dostajemy wiele wiadomości od czytelników z zapytaniem jak jeździć ulicą Kurpińskiego we Włoszakowicach. Gdzie można skręcać, a gdzie nie?

Wątpliwości budzi kilka zjazdów na odcinku od torów kolejowych do kościoła przed którymi znajdują się znaki drogowe F-15. Wydawać by się mogło, że znaki te pełnią funkcję informacyjną - ułatwiającą kierującym zajęcie odpowiedniego pasa w zależności w którym kierunku jadą, szczególnie, że należą do grupy znaków uzupełniających. Zajęło nam kilka dni przeszukiwania internetu oraz konsultacji z osobami z różnych instytucji - zdania były podzielone. Za prawidłową interpretację przyjęliśmy informacje uzyskane w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w Lesznie.

Trochę teorii: Znak F-15 „niesymetryczny podział jezdni dla przeciwnych kierunków ruchu” wskazuje nietypową organizację ruchu na ustalonych odcinkach dróg, m.in. w związku z prowadzonymi objazdami spowodowanymi zamknięciem dróg. Liczba pasów przeznaczonych do ruchu w poszczególnych kierunkach, wskazanych strzałkami na znakach, powinna być ustalona na podstawie szczegółowej analizy warunków ruchu.

Pomimo, że znaki te pełnią funkcję informacyjną - należą do znaków uzupełniających, niedostosowanie się do nich podlega karze mandatu. Taryfikator przewiduje mandat w wysokości 50-500 zł i 5 pkt. karnych. Niestety, kilka osób zostało już ukaranych.

Poniżej postaramy się wyjaśnić Wam, sytuacje o które najczęściej pytaliście.

Zjazd przy banku:

Jadąc od torów kolejowych w kierunku szkoły widzimy znak F-15. Znak informuje, iż na skrzyżowaniu z lewego pasa dozwolony jest skręt w lewo (w ul. Jana Otto), natomiast pas prawy dopuszcza jazdę na wprost. Jednak kilka metrów przed skrzyżowaniem znajduje się zjazd w prawo - do banku, sklepów, poczty. Umiejscowienie znaku wyklucza możliwość skręcenia w tym miejscu w prawo. Aby dojechać do wymienionych wyżej punktów usługowo-handlowych należy skręcić (na następnym skrzyżowaniu) w prawo w ulicę zachodnią i następnie znowu w prawo w ul. A. Prałat.

Zjazd przy kościele:

Tym razem jadąc w przeciwnym kierunku - od ronda w stronę Urzędu Gminy ukazuje nam się znak F-15, który informuje, iż dozwolony kierunek ruchu na pasie, którym jedziemy jest na wprost. Oznacza to, że jeśli jedziemy od strony ronda i chcemy dojechać do ul. Spokojnej (np. do cmentarza) musimy skręcić w prawo przed tym znakiem - czyli koło kwiaciarni. Skręcenie w prawo za tym znakiem (koło piekarni) podlega karze nałożenia mandatu.

Zjazd na parking przy Urzędzie Gminy Włoszakowice:

Jadąc od szkoły w kierunku kościoła widzimy znak F-15, który informuje, iż dozwolony kierunek ruchu na naszym pasie jest na wprost. Ta sytuacja budzi najwięcej wątpliwości i jest to przykład ustawienia znaku poniekąd na wyrost. Z założenia znaki F-15 mają ułatwiać kierowcom poruszanie się po jezdni, w tym przypadku znak wprowadza niestety więcej zamieszania. Teoretycznie wyklucza on możliwość zjazdu na parking przy sali oraz parkowania prostopadłego przy jezdni. Jeżeli chodzi o wjazd na parking przy sali widowiskowej - część rozmówców sugerowała traktowanie go jako dojazdu do posesji - niestety nie. Zarządca ustawiając znak sugerował się przejściem dla pieszych, które mogłoby być blokowane i stwarzać zagrożenie dla przechodzących przez nie osób. Zabronione jest więc skręcanie na parking jadąc od strony szkoły. Pozostaje parkowanie prostopadłe na parkingu przy jezdni - informacje jakie zostały nam przekazane świadczą, iż wjazd na parking przy jezdni jest dozwolony.

Na wymienionym odcinku istnieje jeszcze kilka podobnych znaków, jednak w pozostałych sytuacjach zjazdy jakie występują rzeczywiście prowadzą do posesji.

Artykuł został edytowany, po komentarzu pana Marka, który zwrócił uwagę na błędną nazwę znaku. Początkowo w artykule znak nazywaliśmy F-10 zamiast F-15. Poprawiliśmy również wysokość mandatu oraz skorygowaliśmy informację dotyczącą wjazdu na parking przy sali widowiskowej. Panu Markowi dziękujemy za czujność, a czytelników przepraszamy, za wprowadzenie w błąd.