Jak informowaliśmy kilka dni temu - Komisja Europejska chciała, aby obszar gminy Włoszakowice dołączył do strefy ochronnej w wyniku znalezienia kilkadziesiąt kilometrów dalej ognisk zakażena chorobą dzików. Tak też się stało, została wydana decyzja wykonawcza.

Zgodnie z decyzją wykonawczą 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich, Komisja Unii Europejskiej wyznaczony został nowy obszar ochronny zwiększającyswoje terytorium o kolejne gminy - w tym o gminę Włoszakowice.

Co to oznacza w praktyce?
Obszar ochronny (żółty) objęty jest specjalnymi regulacjami oraz na terenie gminy Włoszakowice najprawdopodobniej dojdzie do przeczesania lasów w poszukiwaniu możliwych padłych dzików na ASF. Jest to niedobra informacja dla wszystkich rolników, ponieważ przepisy w praktyce spowodują większą ilość potrzebnych procedur przed wieloma czynnościami, jakie rolnicy wykonują z trzodą chlewną. 

Strefa żółta (obszar ochronny) – obostrzenia:

  • W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski – przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką);
  • Ze strefy żółtej poza granice Polski – dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń:
    - muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia,
    - pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),
    - w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym,
    - w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF (urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia).

Przypominamy!
Wszystko zaczęło się od zdarzenia drogowego, w wyniku którego próbkę padłego dzika wysłano do laboratorium, gdzie stwierdzono w niej obecność wirusa ASF. Uruchomiło to lawinę kolejnych wydarzeń. Wszystko od początku opisujemy w artykule: Komisja Europejska chce wprowadzenia strefy żółtej na terenie gminy Włoszakowice KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ.