W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo informacji na temat pojawienia się rybołowów w Nadleśnictwie Włoszakowice. Poprosiliśmy o szerszy komentarz w tej sprawie, ponieważ dla wielu taka wiadomość była sensacją na skalę całej Polski.

W rozmowie ze Starszym Specjalistą ds. Leśnych Markiem Wąsowiczem - dowiedzieliśmy się, że rybołów już od dłuższego czasu rozglądał się za gniazdem w naszej okolicy. Już w zeszłym roku po zamontowaniu fotopułapki zaobserwowano parę rybołowów, lecz była ona nielęgowa. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje, ponieważ pojawienie się młodych będzie na pewno świetną informacją.

Na portalu ptaki.info o rybołowie możemy przeczytać:

Jego długość ciała to od 55 do 58 cm. Wyraźnie większy od myszołowa, z dłuższymi, wąskimi skrzydłami. Z wierzchu jednolicie brunatny, od spodu biały. Na białej głowie czarna pręga przez oko i krótki czub. Żywi się wyłącznie rybami, na które poluje w spektakularny sposób rzucając się z powietrza i zanurzając się całkowicie w wodzie. Do gniazdowania potrzebuje starych, okazałych sosen o płaskiej koronie. Przy ich braku korzysta ze sztucznych platform, a nawet gniazduje na słupach wysokiego napięcia.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy ze Starszym Specjalistą ds. Leśnych Markiem Wąsowiczem.