Od najmłodszych lat uczymy się, że pszczoły są jednym z najważniejszych elementów otaczającego nas świata. Przynoszą wiele korzyści, jakby się mogło wydawać, to nie tylko zapylają i produkują miód, ale mogą mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Odwiedziliśmy z kamerą pasiekę Zbigniewa Frąckowiaka, który opowiedział nam o życiu pszczół, ale i zdradził wiele ciekawostek.

Z daleka widać zapał w jego oczach, a 20-letnie doświadczenie w tematyce i hodowli pszczelarskiej sprawiają, że mógłby w tym temacie prawić ciekawe informacje bez końca. Jego pasieka stoi w lesie, na uboczu - pszczoły mają zapewnione tutaj idealne warunki, ponieważ jest to miejsce zacienione, lecz między drzewami przebija ciepłe słońce. Szybko dowiedzieliśmy się, że pszczoły, to nie tylko miód, ale i pyłek pszczeli, propolis (kit pszczeli), wosk, pierzga pszczela (pyłek pszczeli przetworzony przez pszczoły, mleczko pszczele, jad pszczeli oraz lecznicze powietrze z wnętrza ula. Ostatnia pozycja jest bardzo ciekawa, ponieważ według badań powietrze z ula ma bardzo korzystny wpływ na nasze drogi oddechowe - Zbigniew Frąckowiak posiada specjalne urządzenie do inhalacji. 

Zebrane doświadczenie mocno owocuje, a nabyta wiedza przyczynia się do tego, że pszczoły pod skrzydłami Zbyszka pracują bardzo mocno. Na miejscu pokazuje nam gotowe produkty i wyroby; pojawia się świeczka z wosku pszczelego, krem, nalewka z propolisu, miód i wiele innych... robi to naprawdę wrażenie. Jeden z uli wyjątkowo przyciąga naszą uwagę - jest to wyjątkowy ul, bo stworzony ze swoją córką Oliwką. Odróżnia się od innych tym, że jest przeszklony, a dzięki temu dokładnie widać pracujące w nim ciężko pszczoły.

Zbyszek cały czas podkreśla, że te pracownice zapylają 84% roślin - są bardzo ważnym elementem naszego życia, więc powinniśmy o nie dbać.

Kontakt ze Zbigniewem Frąckowiakiem:
Telefon: 605 649 073
Zapraszamy do obejrzenia poniżej rozmowy video.