O tym jak tragiczne w skutkach może okazać się nie dopilnowanie własnego psa, przekonali się mieszkańcy małej miejscowości w gminie Włoszakowice. Dwa psy biegające bez opieki przedostały się do woliery z gołębiami pocztowymi i uśmierciły około 35 ptaków wartych blisko 15 tysięcy złotych. Policjanci skierowali już sprawę do sądu przeciwko właścicielowi czworonogów.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło na początku roku. Dzielnicowi z Włoszakowic zostali powiadomieni, o tym że w samym środku dnia do woliery z gołębiami pocztowymi jednego z miejscowych hodowców przedostały się dwa „luzem”  biegające psy rasy mieszanej. Czworonogi zagryzły i zadusiły około 35 gołębi. Były to ptaki, które corocznie brały udział w konkursach lotów gołębi i miały na swoim koncie wiele sukcesów. Łączna wartość strat została wyceniona przez właściciela na kwotę prawie 15 tysięcy złotych. Jednak prawdopodobnie nic nie wynagrodzi hodowcy szkody sentymentalnej i lat pracy nad stadem.

Psy zostały schwytane na miejscu zdarzenia przez strażaków i trafiły do specjalnych gminnych kojców. Dzielnicowi natychmiast zajęli się tą sprawą i szybko ustalili, że właścicielem czworonogów jest 64-letni mieszkaniec gminy Włoszakowice. Mężczyźnie ogłoszono zarzut niezachowania zasad ostrożności przy trzymaniu zwierząt. W minionych dniach policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie 64-latka.

W kontekście tej sprawy Policja przypomina i apeluje do właścicieli psów o dołożenie wszelkich starań i wykazanie szczególnej troski w dopilnowaniu swoich czworonogów:
- w trakcie spaceru trzymajmy psa na smyczy. Jeżeli może być szczególnie niebezpieczny, właściciel ma obowiązek przestrzegania maksymalnych środków ostrożności w tym trzymania psa na smyczy i w kagańcu
- nie wypuszczajmy psów z domu bez opieki i nie spuszczajmy ich ze smyczy w miejscach publicznych
- nie pozwólmy, by zwierzęta przebywały w miejscach zabaw dzieci
- pamiętajmy o obowiązku szczepień swojego pupila
- zabezpieczmy odpowiednio ogrodzenie posesji, kojec, w którym zwierzę się znajduje, tak by nie mogło się z niego samowolnie wydostać.

Pamiętajmy, że ofiarami psiego ataku najczęściej padają dzieci, rowerzyści, osoby starsze, osoby uprawiające sport (biegające). Psy wybiegające na ulicę stwarzają także zagrożenie w ruchu drogowym.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela artykuł 77 kodeksu wykroczeń. Nie zachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo nagany.

źródło tekstu: KPP Leszno