Dzisiaj (15.11.2019 r.) w Gorzowie Wielkopolskim zebrała się sztab kryzysowy, który rozmawiał nad planem dalszego postępowania w związku z potrąconą świnią, w której próbkach znaleziono wirus ASF. O zdarzeniu informowaliśmy w artykule - CZYTAJ TUTAJ.

W rozmowach wzięli udział: Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. wet. Mirosław Welz - zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Władysław Dajczak - Poseł na Sejm, Stanisław Myśliwiec – prezes Lubuskiej Izby Rolniczej oraz pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Wojska, Straży Pożarnej, a także myśliwi.

Jak informuje portal TOPAGRAR.PL:
" W związku z ustaleniami podjętymi na posiedzeniu Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony(zapowietrzony) o 5 kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski) od miejsca, w którym znaleziono potrąconego przez samochód dzika. Jak ustalono, w tym rejonie nie ma żadnego gospodarstwa produkującego trzodę chlewną. Ta strefa będzie ogrodzona siatką (jest to teren głównie leśny) i strażacy wraz z myśliwymi będą przeczesywać ten teren w poszukiwaniu padłych dzików.

II strefa ochronna będzie utworzona w promieniu 10 km od miejsca znalezienia dzika i także zostanie ogrodzona siatką. Natomiast III strefa buforowa będzie ustanowioną w promieniu 36 km w promieniu od miejsca w którym leżał na drodze dzik."  

Wicewojewoda lubuski ma wydać stosowny dokument, który zawierać będzie dokładne zakazy i nakazy. Czekamy na upublicznienie dokumentu, który przekażemy Państwu do informacji. 

ŹRÓDŁO: TOPAGRAR